(0 Yorum)

Doula Sertifika Eğitimi

Yeni bir iş alanı olan doğum koçu (doula) olarak çalışma yetkisi vermektedir ve doğum koçluğu eğitimi verme yeterliliği kazanırlar. Doğum koçluğu eğitimine bireysel amaçla katılan bireyler, kendi hamilelik ve doğum süreçleri ile ilgili gereken tüm bilgileri ve psikolojik desteği elde ederler. Doğum Koçluğu Sertifikasıyla; özel olarak doğum koçluğu yapabilir, sağlık merkezlerinde doğum koçu olarak görev alabilir ve kendi danışmanlık merkezinizi açabilirsiniz.
Hemen Bilgi Al
106 Saat
Eğitim İçeriği

 

TELEFONDAN BİLGİ ALMA RANDEVUSU İÇİN TIKLAYINIZ.
Telefondan bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: 0549 460 26 06  & 0222 320 1001 .Daha sonra bilgi almak için bu sayfada yer alan 'Detaylı Bilgi Talep Et' üzerindeki İletişim Formunu doldurabilir ve mobilden Whatsapp Destek Hattı' na tıklayarak merak ettiğiniz konularda destek alabilirsiniz.

Doula Sertifika Eğitimi Amacı:

Yaşamınıza kolaylık ve profesyonellik getirmek ve koçluk mesleğine ilişkin kaliteli ve eksiksiz bir eğitim sağlamaktadır.

Doula Sertifika Eğitimi Eğitimcileri:

Doula Sertifika Eğitimi, Psikolojik Danışman Dilek KIRCAOĞLU ve Kadın Hastalıkları, Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Kağan Kocatepe ve Profesyonel Koç Sefer KAYAOĞLU tarafından verilmektedir.

Eğitim Sertifikası ve Onayı: 

Başkent Üniversitesi Onaylı ve Sertifikalı bir eğitimdir. Eğitim sonunda elde edilen sertifika E-devlet'te gözükmektedir.

Eğitimi Süresi:  

Uzaktan + Online + Süpervizyon Eğitimi:  106 Saatlik bir sertifika programıdır.

-Hamilelik ve doğum süreçlerindeki gerekli tüm bilgi ve psikolojik desteği verme yeterliliğine kavuşabilirsiniz,

-Kendi gebelik döneminizi daha bilinçli, sağlıklı ve mutlu geçirmek için gerekli bilgileri ve psikolojik desteği edinebilirsiniz,

-Anneye eşlik etmek, sağlık, beslenme, nefes eğitimi, egzersizler yolu ile sağlıklı bir hamilelik geçirmeye yardımcı olmak; doğum sırasında masaj, diğer tekniklerle destek olmak; lohusalık sürecinde anne sütü ve beslenme, emzirme ve bebek bakımı konularında anneyi destekleyebilirsiniz,

-Çeşitli nedenlerle emziremeyen, normal doğum yapamayan, özel gereksinimli bebek dünyaya getiren ya da doğumda bebeğini kaybeden annelerin de kendilerini yetersiz hissetmelerinin önüne geçebilirsiniz,

-Doula Sertifikasıyla; özel olarak doğum koçluğu yapabilir, sağlık merkezlerinde doğum koçu olarak görev alabilir ve kendi danışmanlık merkezinizi açabilirsiniz. Kendinizi geliştirmek ya da mesleki fırsatlardan yararlanmak için Türkiye'nin her yerinden eğitime katılabilirsiniz.

Eğitimlerimize Türkiye'nin her yerinden her sene 10.000 'lerce kursiyer katılım sağlamaktadır.

Doula Eğitimine ilgi duyan ve bu alanda çalışmak isteyen bireyler doğum koçluğu ( doula - doğum destekçisi ) eğitimine katılabilir. Doula Sertifika Eğitimi'ne katılan bireyler, gerekli bilgi ve beceriyi kazanırlar ve doğum koçu olarak çalışma yetkisi elde ederler. Kendi gebelik dönemini sağlıklı ve mutlu geçirmek isteyen anne adayları da doğum koçluğu eğitimlerine başvurabilirler. 

1. Ön bilgi başvurunuz sonrası eğitim danışmanlarımız tarafından detaylı bilgilendirme sağlanır.

2. Video ve PDF kaynaklar, canlı bağlantılar, yüz yüze eğitimler, sınav tarihleri ve şekli hakkında bilgi alırsınız.

3. Üyelik işlemleriniz tamamlanır ve Doula Sertifika Eğitimi panelindeki tüm dökümanlara erişiminiz gerçekleşir. Ayrıca mobil uygulamalarımız üzerinden de eğitimlerinize dilediğiniz yer ve zamanda erişebilirsiniz.

4. Eğitim kaynakları eğitimciler tarafından özenle hazırlanmış, Başkent Üniversitesi onayından geçmiş video ve pdf kaynaklardan oluşur, kaynaklardan yararlanarak bilgi seviyenizi geliştirirsiniz.

5. Edindiğiniz bilgileri canlı yayınlarda eğitimleriniz ile pekiştirir, kendilerinden destek alma fırsatına sahip olursunuz

6. Yüz yüze eğitimlerdeki uygulamalar ile edindiğiniz bilgileri eğitimcilerimizin kontrolü, yönlendirme ve önerileri ile hayata geçirmeye başlarsınız.

7. Eğitim sürecinizden sonra sınava tabi olursunuz ve başarıyla tamamladığınız eğitim sertifikasını almaya hak kazanırsınız.

1. Doula-Doğum Destekcisi Nedir?
2.   Doula Felsefesi Ve Dayanakları Nelerdir?
3. Doula Ne Yapar, Ne Yapmaz?
4. Doula Derinleşme-Bireyi Tanıma Nasıl Olur?
5. Hamilelik Öncesi;
-  Çocuk İçin Hazır Olmak,
- Hamileliğe Hazırlık,
- Alışkanlıkların Değiştirilmesi
6.   Hamilelik
-  Hafta Hafta Hamilelik (0-40 Hafta)
- Gebelikte Fiziksel Problemler
- Gebelikte Hastalıklar
- Temel Rutin İncelemeler
- Çoğul Hamilelik
- Hamilelikte Pilates
7. Hamile Profilleri
- Eşlerin Hamile Profile Dahil Edilmesi
- Hamilelikle İlgili Yanlış İnanışlar
- Hamilelik Ve Boşanma
-  Hamile Güvenliği
-  İlaç Kullanımı Ve Alternatif Tıp
-  Hamilelikte Düşmeler
-  Hamilelikte Uyku
8. Hamile Yaşam Tarzı
- Meditasyon
- Nefes Egzersizler
- Doğum Çantası Hazırlama
- Egzersizler
- Beslenme
- Giyinme
- Sigara Ve Uyuşturucu Madde Kullanımı
- Evcil Hayvanlarla İlişki
9. Doğum
- Doğum Felsefeleri
- Doğum Çeşitleri
- Doğum Hazırlıkları
- Doğumda Nefes Teknikleri
- Doğumda Ikınma Teknikleri
10. Doğum Sonrası
- Doğum Sonrası Egzersizler
- Doğum Sonrası Hastalıklar
- Doğum Sonrası Psikolojik Sorunlar
- Lousalıkta Beslenme
- Doğum Sonrası Anne Bakımı
11. Yeni Doğan Bakımı
- Yeni Doğan Hastane Süreci Ve Yeni Doğan Özellikleri
- Bebeğin Muayenesi Ve Bakımı
- Bebeğin Kıyafet Ve Bezlerinin Temizlenmesi
- Bebeğin Uyku Düzeni
- Bebeğin Gaz Çıkarması
- Bebeğin Beslenmesi
- Yenidoğan Hastalıkları
12.  Emzirme
- Anne Sütünün Önemi Ve Özellikleri
- Meme Bakımı, Emzirme Tekniği Ve Annenin Eğitimi
- Emzirmede Görülen Sorunlar
-  Bebeği Biberonla Besleme
- Emzirme Teknikleri
13. Bebekle İlk Günler
- Ortam Isısı Ve Düzeni
- Bebeğin Uyku Düzeni
- Bebeğin Beslenme Düzeni
- Bebeğin Emzik Kullanımı
- Bebeğin Banyosu
- Bebeğin Alt Temizliği
- Bebeğin Kıyafetleri
- Bebek Masajı
- Bebeğin Güvenliği
- İlk Yardım
- Çocuk Hakları Sözleşmesi

Doula, kendi doğal süreci içerisinde gerçekleşen bir olgunun, kolaylaştırılması ve desteklenmesi için, kişilere, tecrübe ile birlikte, profesyonel bilgi ve beceriyi de, kişilerin içsel kodlarında bulunan potansiyellerini en etkin biçimde kullanmalarına olanak sağlayacak şekilde sunan bir hizmeti içerir.


Doula, tüm hamilelik, doğrum sırası ve doğum sonrası süreçte, aileyi fiziksel, bilgisel, manevi yönden destekleyen, tıbbi ve psikoterapötik olmayan bir yaklaşımdır.

Başkent Üniversitesi onaylı doula - doğum destekçisi - doğum koçluğu sertifikası uzmanlığınızı kanıtlayan ve sunduğunuz hizmetlerin değerini arttıran bir programdır.


Doula, sağlık çalışanı, psikoterapist, ebe, hemşire, doktor değildir. Ancak bu meslek gruplarından olan kişiler de doğum koçluğu eğitimi alarak, bunu yapmak isteyebilirler. Burada önemli olan, üstlenilecek rolün belirlenmesi ve birbirine karıştırılmamasıdır. Doula'nın görevlerini de aynı şekilde bu meslek grupları yerine getiremez. Doula Sertifika Eğitimi, yeni bir iş alanı olan (doula) olarak çalışma yetkisi vermektedir.

Bilgi almak için bu sayfada yer alan 'Detaylı Bilgi Talep Et' ya da 'Buraya Tıklayarak' İletişim Formunu doldurabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız sizi arayıp, tüm merak ettiğiniz konularda yardımcı olacaklardır.

Yenilikleri Öğrenmek İçin Kaydol!

Yeni gelişmeler, yeni eğitimler ve kampanyalardan ilk sen haberdar ol. 

Formu doldurun, sizi arayalım!